books update_#170911

11. září 2017 v 22:19 | Ady |  books
Ani nevíte, jak dlouho už mám tenhle článek rozepsaný. Ale teď konečně vám můžu představit můj první books update s mými krátkými komentáři a názory na danou knihu. Konkrétně tu najdete tyto:
❀ Katy (Jacqueline Wilson)
❀ Dreamologie (Lucy Keating)
❀ It's Kind of a Funny Story (Ned Vizzini)
❀ Mluv (Laurie Halse Anderson)
❀ Kdybychom se neviděli (Cynthia Hand)
Sooo... Let's get it started.Název: Katy
Autor: Jacqueline Wilson

Anotace: Může člověk létat... když nemůže chodit? Byl to tak nádherný pocit, zhoupnout se a letět vzduchem, volná jako pták. Katy má pět mladších sourozenců. Vymýšlí pro ně skvělé hry, ale také ráda riskuje a pouští se do nejrůznějších dobrodružství. Miluje jízdu na skateboardu, leze na stromy a organizuje výpravy do tajné zahrady. Často se jí zdá, jak létá, a ráda vzpomíná na šťastné chvíle, kdy ji její máma jako malého caparta houpala v parku na houpačce. Po nešťastném úrazu to však vypadá, jako by o veškerou kuráž i chuť do života přišla. Bude se jí vůbec ještě někdy chtít létat?

My opinion: Jacqueline Wilsonová byla mou oblíbenou dětskou spisovatelkou. Když jsem tedy zahlédla Katy na pultech knihovny, musela jsem si ji prostě půjčit. A to i přesto, že už nejspíš nepatřím do věkové kategorie, pro kterou je kniha určena. Bylo hezké vrátit se do těch mladých let. Aspoň jsem si připomněla, co jsem na těch jejích knichách tolik milovala. Nemluvě o ilustracích Nicka Sharratta, bez kterých by to prostě nebylo ono.
Zpočátku mi kniha nepřišla tak zajímavá a skutečně jsem si říkala, jestli jen na tohle už nejsem moc stará. To se však pak změnilo a já se nedokázala od čtení odtrhnout. Nejenom, že byl příběh čtivý a krásný, ale i dojemný. K mému překvapení, jsem byla naměkko i v pasážích, kde se Katy hádala se svou nevlastní matkou. Nevím proč, ale prostě... bylo mi z toho smutno. Nejhorší však byla druhá polovina knihy, která se odehrává po Katyině úrazu. Prožívala jsem tu bolest s ní a proklínala jsem život, že je tak nespravedlivý. Já sama si nedokážu představit, co bych na jejím místě dělala. To samé jsem zažívala při čtení Me Before You. I teď když na to jen pomyslím... je mi z toho opravdu úzko.
Ale konec mě zahřál u srdce. A pokud vám nevadí číst knížky určené spíše dětem, tak si tuhle určitě přečtěte!

Hodnocení:


Výsledek obrázku pro dreamologieNázev: Dreamologie (Dreamology)
Autor: Lucy Keating

Anotace: Kdo by nechtěl potkat kluka svých snů? ...A jak se vůbec stane, že se do někoho zamilujeme? Alice potká kluka svých snů - doslova. S Maxem toho od dětství prožili spoustu, pojí je dlouhá léta přátelství, ale i vzájemných sympatií - až na to, že vše se odehrává pouze v jejich snech. Když se pak Alice se svým otcem přestěhuje z New Yorku do Bostonu a začne chodit na novou školu, je pro ni velkým překvapením, když Maxe ve třídě potká - krásného kluka z masa a kostí. Cestu k sobě ale nenacházejí snadno. Za vším vězí dávný experiment, který jim hranici mezi realitou a snovým světem nadlouho rozostřil.

My opinion: Vybírala jsem dárek pro kamarádku k narozeninám a narazila jsem právě na tuto knížku. Zaujal mě právě obal. (Ano, jsem ten typ lidí, kteří si někdy vybírají knihu podle obalu.) Po přečtení anotace jsem však byla na vážkách, zda-li knihu koupit nebo ne. Znělo to jako taková typická slaďárna. Hodnocení však nebylo tak hrozné a tak jsem se rozhodla knize nakonec přece jen dát šanci. A udělala jsem dobře.
Dreamologie je taková ta správná odpočinková kniha. Čte se rychle, děj i postavy jsou příjemné a vy u toho nemusíte moc přemýšlet. Prostě jen zaboříte nos do knihy a čtete. A než se nadějete, jste na konci knihy. Alespoň tak jsem to měla já.
Neříkám, že to byla nějaká úplně převratná kniha, a nejspíš by šla zpracovat i lépe. Mně to každopádně stačilo. Navíc kniha byla perfektní pro snílka jako já.

Hodnocení:


zev: It's Kind of a Funny Story (Skoro směšná story)
Autor: Ned Vizzini

Anotace: Ambitious New York City teenager Craig Gilner is determined to succeed at life - which means getting into the right high school to get into the right job. But once Craig aces his way into Manhattan's Executive Pre-Professional High School, the pressure becomes unbearable. He stops eating and sleeping until, one night, he nearly kills himself. Craig's suicidal episode gets him checked into a mental hospital, where his new neighbors include a transsexual sex addict, a girl who has scarred her own face with scissors, and the self-elected President Armelio. There, Craig is finally able to confront the sources of his anxiety.

My opinion: Pfuuu, kde začít... Jako první jsem viděla film, který se mi líbil. A kvůli tomu jsem byla rozhodnutá přečíst si i knihu. Bohužel nebyla v tu dobu nikde k dostání, takže jsem to musela nechat být a skoro na ni zapomněla. Až pak jednom při rychlé návštěvě knihkupectví (a opravdu rychlé, protože jsme měli ani ne 15 minut), jsem spatřila It's Kind of A Funny Story a dokonce v originále. Tak jsem neváhala a ihned jsem si ji koupila. Ani nevíte, jakou jsem z toho měla radost.
Nemohla jsem se dočkat, až ji konečně budu moct začít číst. Obvykle hrozí, že když se na něco hodně těšíte, tak vás to pak zklame. Ale tohle rozhodně nebyl ten případ. Hned po prvních pár stránkách mi přišla kniha skvělá a toho názoru jsem se držela až do konce.
Všechny ty myšlenky v této knize, slova hlavního hrdiny... je smutné, jak moc jsem se s ním dokázala v některých situacích ztotožnit. Kolikrát se mi stalo, že jsem si při čtení pomyslela "Damn, that's how I feel..." Sama mám problém vyjádřit své pocity slovy, nedokážu lidem říct, jak se cítím. Ale tahle kniha to dokázala skvěle popsat. Je vidět, že si tím Ned Vizzini skutečně sám prošel a věděl, jaké to je..
A další věc, která se mi na ní tolik líbila. Ačkoliv se jedná o tak vážné téma, autor to dokázal podat tak... "lehce". Ba dokonce i místy s lehkým nádechem humoru. K tomuto se hodí dodat slova, která jsou na obálce knihy: A book about depression that's not the least bit depressing.
Navíc Craigův příběh poukazuje ještě na jednu věc. Depresí může trpět kdokoliv. Člověk může mít milující rodinu, přátele, ale i tak může mít depresi. (Oh gosh, i hate this word... and everything about it...)
Takže podle mě to byla opravdu skvělá kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

Hodnocení:


Výsledek obrázku pro laurie halse anderson mluvNázev: Mluv (Speak)
Autor: Laurie Halse Anderson

Anotace: Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala.

My opinion: Nejdřív jsem chtěla dát jen tři hvězdičky, ale pak mě něco donutilo dát tam i tu třetí. Nevím, jestli je vhodné říkat, že se mi kniha líbila. Protože to téma knihy bylo opravdu něco, co se nemůže brát na lehkou váhu. Myslím, že by se o něm mělo dokonce více mluvit, protože jde o něco opravdu hodně citlivého a vážného. Při čtení jsem sledovala Melindu, jak čím dál tím víc propadá depresi. Bolelo mě u srdce, když si toho nikdo ale nevšímal. Nikoho nezajímalo, co s ní je. Ani její rodiče a to na tom byla snad jedna z těch nejhorších věcí. Měla jsem sto chutí jim vrazit, aby se probrali. Pro lidi jako Melinda je už tak těžké mluvit o tom, co se stalo, ale je to tím těžší, když má kolem sebe ještě takové lidi. Bylo mi jí opravdu líto. A nejhorší na tom je, když si uvědomíte, že tam venku je možná někdo, kdo si právě prochází tím samým jako ona.
Už jsem od začátku tušila, co se Melindě stalo, ale potvrzení přišlo až někde v polovině knihy. Proto mi zpočátku přišlo, že se děj až příliš vleče a byl takový nezáživný. Ale pak jsem se přistihla, že nedokážu přestat číst. Prostě jsem chtěla a potřebovala vědět, co se s Melindou stane. Navíc měla kniha takový unikátní styl psaní, alespoň já se s takovým ještě nesetkala. Ale líbil se mi. Dodával knize tu správnou atmosféru.
Myslím, že by této knize měli všichni zkusit dát šanci. Už jen kvůli tomu tématu, kterým se zabírá. Moc knih tohoto druhu jsem nečetla, ale myslím, že v této je ono téma zpracováné dobře.

Hodnocení:


Výsledek obrázku pro kdybychom se neviděliNázev: Kdybychom se neviděli (The Last Time We Say Goodbye)
Autor: Cynthia Hand

Anotace: Lex byla šťastná. Měla kompletní rodinu. Kluka, co milovala. Kamarády, kteří se na ni nedívali, jako by se měla každou chvíli zhroutit. Teď je z ní holka, jejíž bratr spáchal sebevraždu. A vypadá to, že už taková bude navždycky. Lex se teď pokouší poskládat si život dohromady a snaží se vytěsnit, co se stalo té noci, kdy Tyler zemřel. Ale je tu tajemství, které nikomu neprozradila, esemeska, kterou Tyler poslal, co mohla změnit všechno. Lexin bratr je pryč. A ona zjišťuje, že duchové nemusí být skuteční, aby vám nedovolili jít dál.

My opinion: Wow. Tohle jediné se mi honilo hlavou po dočtení této knihy. Měla jsem nějakou představu, když jsem ji začala číst. Ale to, co mi nakonec dostalo... to bylo prostě víc než skvělé. Já nevím, něco na tom příběhu mě prostě opravdu zasáhlo.
Nechala jsem se knihou úplně pohltit, vtáhla mě do svého světa a mně přišlo, jako bych toho byla součástí. Prožívala jsem všechno s postavami, bolelo mě u srdce jen to číst. A několikrát jsem měla blízko k slzám. Snad nejvíc mě dojalo, když se Lex konečně otevřela a svěřila se. A pak také závěrečná kapitola, kdy jsem u konce opravdu skoro brečela. Několikrát jsem nedávala, proč to jen Tyler udělal, protože mě to bolelo za Lex i její mamku. Ale pak jsem ho na druhou stranu chápala a prostě... i just wanted to hug him so badly. All of them. T-T
Četla jsem několik recenzí, kde lidi psali, že je kniha o ničem. Ale pro mě to bylo právě naopak. Hodně silný příběh. Neměla jsem ani tušení, že mě zasáhne takhle moc. Nedokázala jsem knihu odložit a musela jsem číst dál a dál. A když jsem ji dočetla, mrzelo mě, že už je konec.

Hodnocení:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama